Αν σας έλεγε κάποιος ότι στην Ελλάδα έχουμε το νοτιότερο παγετώνα της Ευρώπης σίγουρα θα τον κοιτάζατε περίεργα. Επειδή όμως η χώρα μας κρύβει πολλές εκπλήξεις κι όσο κι αν τη γυρίσουμε πάντα θα υπάρχουν μέρη που δεν γνωρίζουμε, σήμερα θα σας αποκαλύψουμε ότι στον Παρνασσό κρύβεται ένας τέτοιος παγετώνας!
![](https://www.travelgirl.gr/wp-content/uploads/2018/02/eptastomo1.jpg)
Μεταξύ Αράχωβας και χιονοδρομικού κέντρου, στη θέση Επτάστομο και σε υψόμετρο που ξεπερνά τα 1.000 μέτρα (1.260) θα συναντήσετε ένα καλά κρυμμένο σπήλαιο μέσα στο οποίο φιλοξενείται ο νοτιότερος παγετώνας της Ευρώπης. Το εντυπωσιακό μάλιστα είναι ότι διατηρείται όλο το χρόνο ακόμη και το καλοκαίρι με τις θερμοκρασίες να κυμαίνονται από 0- -20 βαθμούς Κελσίου!
![](https://www.travelgirl.gr/wp-content/uploads/2018/02/eptastomo2.jpg)
Οδοιπορικό στον παγετώνα
Αποτελείται από 7 βάραθρα. Το κεντρικό έχει βάθος 80-100 μέτρα και καταλήγει στη βάση του παγετώνα. Από τα άλλα έξι κάποια καταλήγουν στο εσωτερικό του βάραθρου και κάποια άλλα στο κεντρικό στόμιο.
![](https://www.travelgirl.gr/wp-content/uploads/2018/02/eptastomo3.jpg)
Κατά την περιήγησή σου εκεί, θα δεις μπροστά σου παγοκολώνες που το μέγεθός τους θα σε κάνει να σαστίσεις, ενώ στην συνέχεια θα συναντήσεις μία στοά η οποία καταλήγει στον πυρήνα του παγετώνα. Αυτό που ίσως σε τρομάξει είναι ο αέρας που μπαίνει μέσα και προκαλεί έναν θόρυβο που σε κάνει να νιώθεις ότι παίζεις σε ταινία τρόμου!
![](https://www.travelgirl.gr/wp-content/uploads/2018/02/eptastomo4-1024x768.jpg)
Θα καταλάβεις ότι έφτασες στο τέρμα, όταν συναντήσεις μία λιμνούλα η οποία αποτελεί το τελικό σημείο του βαράθρου.