Η παραλία Πυργάκι είναι περιτριγυρισμένη από χρυσαφένιους αμμόλοφους και κέδρους που δημιουργούν ένα μαγευτικό σκηνικό. Πήρε το όνομά της από το λόφο που βρίσκεται εκεί και ήταν παρατηρητήριο για τους πειρατές.
![Πυργάκι Νάξου: Η παραλία των 3 χιλιομέτρων με τους σπάνιους σκιερούς κέδρους](https://www.travelgirl.gr/wp-content/uploads/2021/06/pirgakinaxou9-2.jpg)
Πρόκειται για μια σχετικά ήσυχη παραλία που προσφέρει στον επισκέπτη την απαραίτητη ηρεμία των διακοπών. Μπορεί να απολαύσει κανείς με τις ώρες θάλασσα και ήλιο και να κάνει windsurfing.
![Πυργάκι Νάξου: Η παραλία των 3 χιλιομέτρων με τους σπάνιους σκιερούς κέδρους](https://www.travelgirl.gr/wp-content/uploads/2021/06/pirgakinaxou8-2.jpg)
Αυτό εξαρτάται από τους ανέμους που πνέουν κάθε φορά. Με ρηχά νερά, αποτελεί ιδανική επιλογή για οικογένειες με παιδιά, ενώ διαθέτει ομπρέλες και ξαπλώστρες για τους τουρίστες.