Με την ελληνικής καταγωγής Υφυπουργό Τουρισμού του Καναδά κα Annie Koutrakis συναντήθηκε η Υπουργός Τουρισμού κα Όλγα Κεφαλογιάννη.
Συνάντηση της Υπουργού Τουρισμού, Όλγας Κεφαλογιάννη με την Υφυπουργό Τουρισμού του Καναδά
![Συνάντηση της Υπουργού Τουρισμού, Όλγας Κεφαλογιάννη με την Υφυπουργό Τουρισμού του Καναδά](https://www.travelgirl.gr/wp-content/uploads/2024/01/kefalogiannikanada1.jpg)
Ανταλλάχθηκαν απόψεις για την προώθηση του τουρισμού μεταξύ Ελλάδας και Καναδά και συζητήθηκαν οι τομείς στους οποίους θα μπορούσε να αναπτυχθεί η διμερής συνεργασία. Κοινή ήταν η διαπίστωση ότι υπάρχουν οι προϋποθέσεις για την περαιτέρω ανάπτυξη του τουριστικού ρεύματος εκατέρωθεν και στην κατεύθυνση αυτή θα συνέβαλε η συνομολόγηση Μνημονίου Συνεννόησης μεταξύ των δύο χωρών, καθώς επίσης η απευθείας αεροπορική σύνδεση καθ’ όλη τη διάρκεια του έτους, στο πλαίσιο της προώθησης του βιώσιμου τουρισμού. Η κα Koutrakis ανέφερε ότι θα εξεταστεί, από καναδικής πλευράς, το ενδεχόμενο να ιδρυθεί στην Ελλάδα γραφείο του καναδικού οργανισμού τουρισμού «Destination Canada».
![Συνάντηση της Υπουργού Τουρισμού, Όλγας Κεφαλογιάννη με την Υφυπουργό Τουρισμού του Καναδά](https://www.travelgirl.gr/wp-content/uploads/2024/01/kefalogiannikanada2.jpg)
Τέλος, συμφωνήθηκε να πραγματοποιηθεί, στο άμεσο μέλλον, επαφή γνωριμίας, μέσω τηλεδιασκέψεως, μεταξύ της Υπουργού Τουρισμού κας Κεφαλογιάννη και της Καναδής ομολόγου της.