Στην σημερινή εκπομπή φιλοξενήθηκαν εκλεκτοί καλεσμένοι από τον χώρο του τουρισμού και της γαστρονομίας. Πρώτος καλεσμένος ο πρόεδρος του συνδέσμου εταιρειών βραχυχρόνιας μίσθωσης ακινήτων, Νάσος Γαβαλάς μίλησε για την κίνηση στα airbnb αλλά και τα ζητήματα του κλάδου. Στην συνέχεια ο αντιδήμαρχος τουριστικής ανάπτυξης Θεσσαλονίκης, Βασίλης Γάκης μίλησε για την τουριστική προβολή και τις δράσεις που γίνονται πάνω σε αυτήν.
Τουρισμός: Ευκαιρία ή απειλή για την πρωτογενή παραγωγή; (video)
![Τουρισμός: Ευκαιρία ή απειλή για την πρωτογενή παραγωγή; (video)](https://www.travelgirl.gr/wp-content/uploads/2024/05/NSHOW_TOURISMOS0112.jpg)
Στην συνέχεια ταξιδέψαμε στην Νάξο όπου ο πρόεδρος της ΕΑΣ, Δημήτρης Καπούνης και ο ξενοδόχος Μιχάλης Κρητικός μίλησαν για τον τουρισμό στο νησί αλλά και τα φεστιβάλ που διοργανώνονται. Στο δεύτερο μέρος της εκπομπής η σεφ από το Μπαλκόνι στις Κυκλάδες Φιλίτσα Καραμανλή αναφέρθηκε στην γαστρονομία, ενώ ο αντιδήμαρχος τουρισμού Ρεθύμνου, Κωνσταντίνος Γασπαράκης μίλησε για την τουριστική κίνηση στην Κρήτη.
Τουρισμός: Ευκαιρία ή απειλή για την πρωτογενή παραγωγή; (video)